- دامنه برتر - http://www.topdomain.ir -

آیکان در مراحل نهایی تخصیص دامنه‌ ی دات ایران به پژوهشگاه

Posted By علیرضا On جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ @ ۲:۰۲ ب.ظ In زبان فارسی | No Comments

رییس مرکز ثبت دامنه‌های پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: پسوندی که توسط آیکان – سازمان تخصیص‌دهنده نام‌ها و شماره‌های اینترنتی – به واحد ثبت دامنه تخصیص داده شده با حروف عربی و به زبان فارسی نقطه ایران است و اکنون در مراحل تخصیص نهایی نقطه ایران به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در آیکان هستیم.

علیرضا صالح در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که دامنه‌های IR. صرفا دامنه‌های ایرانی نیستند، اظهار کرد: در نشانی http://www.nic.ir/Statistics آخرین آمار دامنه‌ها با تفکیک پسوند قرار دارد که در حال حاضر ۱۸۳ هزار و ۹۹۰ دامنه فعال در این حوزه قرار گرفته است.

وی درباره ثبت پسوند دامنه‌های ایرانی نقطه ایران، خاطر نشان کرد:‌ پسوند لاتینی کشور ایران نقطه ir است در حالی که دامنه‌های بین‌المللی یعنی پسوندهایی که شامل حروف به غیر از حروف لاتینی باشند.

او ادامه داد: حروفی که ما در زبان فارسی استفاده می‌کنیم، حروف عربی هستند که برای نوشتن زبان فارسی استفاده می‌شوند، پسوندی که توسط آیکان به واحد ثبت دامنه تخصیص داده شده با حروف عربی است و به زبان فارسی نقطه ایران می‌باشد و درحال حاضر در مراحل تخصیص نهایی نقطه ایران به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در آیکن هستیم.

صالح کلیه فعالیت‌های واحد ثبت دامنه برای دامنه‌های با حروف عربی یا همان بین‌المللی را از سال ۲۰۰۲ دانست و افزود: مراحل نهایی تخصیص نقطه ایران توسط آیکان به این واحد از ۱۸ ماه نوامبر ۲۰۰۹ بوده است.

در نگارش این نوشته مورد استفاده قرار گرفته:


Article printed from دامنه برتر: http://www.topdomain.ir

URL to article: http://www.topdomain.ir/news/persian-language/122.html

URLs in this post:

[1] ISNA – Iranian Student’s News Agency: http://isna.ir/ISNA

حق نشر © 2010 برای وب سایت دامنه برتر محفوظ می باشد.