این گزینه برگه خانگی این وب سایت را به حالت نخست باز مي گرداند. بازگرداندن همه ابزارک ها یا دسته بندی های بسته شده.

بازگردانی

دامنه دات ایران در کارگزار ریشه تخصیص می یابد

تهران- رییس مرکز ثبت دامنه های پژوهشگاه دانش های بنیادین گفت: دامنه دات ایران تا پایان سال جاری در کارگزار ریشه تخصیص می یابد.

“علیرضا صالح” روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: مرکز ثبت دامنه های پژوهشگاه دانش های بنیادی هم اکنون در حال تکمیل درخواست تخصیص دامنه دوم “.ایران” در کارگزار ریشه و نیز تکمیل مقررات داخل کشور نسبت به ثبت این دامنه است.
وی در توضیح “دامنه دوم” گفت: دامنه دوم به این معناست که برای مثال IRAN.irIRAN.ir به عنوان یک دامنه “IR” به عنوان دامنه اول -یا شناسه کاربری- و IRNA به عنوان دامنه دوم محسوب می شود .
رییس مرکز ثبت دامنه های پژوهشگاه دانش های بنیادین خاطرنشان کرد: تکمیل مقررات در سه بخش آغاز ثبت، ادامه ثبت و تایید نهایی انجام می گیرد.
وی گفت: سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) موافقت خود را نسبت به ثبت دامنه ملی “دات ایران” به عنوان یکدامنه مرتبه اول را در ۲۳ مهرماه سال جاری اعلام کرد که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی “نقطه – ایران” که تمامی نسخه و سیستمهای روز دنیا را پشتیبانی می کند تا پایان سال ۱۳۸۹ امکان پذیر خواهد بود.
به گفته صالح تازمان آغاز فعالیت و تخصیص دامنه دات ایران، ثبت دامنه‌های جدید تحت نقطه-ایران به شکل کنونی متوقف می‌شود و همچنین حقوق کسانی که در حال حاضر دارنده دامنه ثبت شده تحت نقطه-ایران هستند محفوظ می‌ماند.
به گزارش ایرنا، دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پسوندهای دامنه های اینترنتی هر یک برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود که مهمترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است.
***انواع شناسه های کاربری:
- شخص حقیقی: صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های “‎.ir” ، “‏.ایران” و “‎.id.ir” معرفی شوند.
- شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی: تمامی شرکت‌ها (ازجمله شرکت ها مسولیت محدود، سهامی عام و دیگر موارد)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت شرکت‌ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های “‎.ir “، “‏.ایران “، “‎.co.ir “، “‎.org.ir ” و “‎.net.ir” معرفی شوند.
وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی :سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه، صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های
“‎.ir “، “‏.ایران “، “‎.gov.ir ” و “‎.co.ir” معرفی شوند.
مرکز آموزشی و پژوهشی: تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و همه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.صاحباندارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های “‎.ir “، “‏.ایران “، “‎.sch.ir “، “‎.ac.ir ” و “‎.org.ir ” معرفی شوند
*** ثبت بیش از ۱۸۲ هزار شناسه و دامنه در مرکز ثبت دامنه
تاکنون ۱۸۲ هزار و ۴۸۱ دامنه در مرکز ثبت دامنه پژوهشگاه دانش های بنیادین به ثبت رسیده است.
شناسه IR. با ۱۷۱ هزار و ۹۷۳ دامنه بیشترین سهم در ثبت دامنه میان دیگر شناسه ها را به خود اختصاص داده است.
به دنبال آن شناسه .ایران با پنج هزار و ۵۶۹ دامنه، “co.irco.ir ” با ۲ هزار و ۴۱۳ دامنه رتبه های بعدی را دارا هستند.
این گزارش می افزاید: شناسه “ac.irac.ir” با یک هزار ۳۶۷ دامنه و “gov.irgov.ir” با ۳۷۰ دامنه و “sch.irsch.ir”، با ۳۴۲ دامنه در رده های بعدی ثبت دامنه قرار دارند.
همچنین شناسه “org.irorg.ir” با ۲۸۱ دامنه، “id.irid.ir” با ۱۲۱ دامنه و “net.irnet.ir” با ۴۵ دامنه فعالند.
صالح پیش از این از ثبت بیشترین تعداد دامنه اینترنتی در شهر تهران و نیز ثبت طولانی ترین دامنه با پسوند دات آی آر – IR – و با ۶۳ حرف خبر داد که با مضمون ” این طولانی ترین دامنه ثبت شده تحت دامنه IR است” ثبت شده است.
وی همچنین گفت: شهر تهران نیز در ثبت دامنه های اینترنتی در میان سایر شهرها و استان های کشور رتبه اول را دارد و این اختلاف به حدی پررنگ است که شهر تهران دو برابر دیگر استانها دامنه اینترنتی ثبت کرده است.
استان تهران و استان خراسان رضوی و شهرهای شیراز، کرج، تبریز، قم، یزد، اهواز و کرمان پس از تهران در رتبه های بعدی ثبت دامنه اینترنتی در کشور قرار دارند.

در نگارش این نوشته مورد استفاده قرار گرفته:

دیدگاهی بفرستید