این گزینه برگه خانگی این وب سایت را به حالت نخست باز مي گرداند. بازگرداندن همه ابزارک ها یا دسته بندی های بسته شده.

بازگردانی

جدول وضعیت دامنه های اینترنتی کشور

۱۸۱ هزار و ۹۳۷ دامنه اینترنتی در کشور فعال است که بیشترین دامنه مربوط به پسوند دات IR بوده و شهر تهران نیز بیشترین آمار ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است. همچنین طولانی ترین دامنه اینترنتی در ایران نیز ۶۳ حرفی با پسوند دات IR است.

به گزارش خبرنگار مهر، دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پسوندهای دامنه های اینترنتی هر یک برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود که مهمترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه “سطح‌ بالای کد کشوری” هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.

دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی “دات ایران” که امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می کند نیز به تصویب سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی “نقطه ایران” با پشتیبانی تمامی ورژن ها و سیستمهای روز دنیا حداکثر تا پایان امسال آغاز می شود.

پسوندهای پراستفاده اینترنتی در دنیا

هم اکنون پسوند دات com برای سایت‌های تجاری و عمومی، پسوند دات net برای شبکه‌ها، پسوند دات org برای سازمان‌ها و ارگان‌ها، پسوند دات gov برای سایت‌های دولتی و پسوند دات info برای بانک‌های اطلاعاتی پراستفاده ترین پسوندهای دامنه های اینترنتی را تشکیل می دهند.

در سال ۱۹۸۵ اولین نام دامنه تجاری با پسوند دات COM به نام Symbolics.comSymbolics.com بوسیله یک شرکت سیستم‌های رایانه ای به نام Symbolics در کمبریج ماساچوست ثبت شد و هم اکنون نیز ماهانه حدود ۶۶۸ هزار دامنه دات COM جدید ثبت می شود که این پسوند بیشترین دامنه های ثبت شده در دنیا را به خود اختصاص داده است.

طبق آخرین آمار ارائه شده تا ماه مارس ۲۰۱۰ تعداد دامنه های ثبت شده با پسوند دات کام در دنیا به حدود ۸۴ میلیون رسید که شامل ۱۱٫۹ میلیون وبسایت کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک، ۴٫۳ میلیون وبسایت تفریحی، ۳٫۱ میلیون وبسایت مرتبط با امور مالی و ۱٫۸ میلیون وب سایت ورزشی است.

جدول وضعیت ۸۴ میلیون دامنه دام کام در دنیا

نوع فعالیت با دامنه com.
کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک ۱۱٫۹ میلیون
تفریحی ۴٫۳ میلیون
مرتبط با امور مالی ۳٫۱ میلیون
ورزشی ۱٫۸ میلیون

آخرین وضعیت دامنه های اینترنتی فعال در ایران

به گزارش مهر، بیش از ۱۸۱ هزار و ۹۳۷ دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده که دامنه لاتین دات ir بیشترین آمار دامنه های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.

شمار دامنه های اینترنتی به ثبت رسیده با پسوند لاتین دات IR به ۱۷۱ هزار و ۴۳۴ دامنه رسیده که با این وجود بیشترین دامنه های اینترنتی که در کشور به ثبت می رسد مربوط به دامنه لاتین ایران است و تقاضا برای دامنه فارسی هنوز چشمگیر نیست.

از میان ۱۸۱ هزار و ۹۳۷ دامنه اینترنتی فعال در کشور حدود ۵ هزار و ۵۷۶ دامنه اینترنتی با پسوند فارسی دات ایران فعال است. همچنین دو هزار و ۴۰۸ دامنه با پسوند co.irco.ir و یک هزار و ۳۶۳ دامنه اینترنتی با پسوند ac.irac.ir در کشور به ثبت رسیده است.

همچنین هم اکنون ۳۷۰ دامنه اینترنتی با پسوند gov.irgov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه های ثبت شده و فعال در کشور می توان به ۳۴۱ مورد ثبت دامنه اینترنتی با پسوند sch.irsch.ir، حدود ۲۸۰ مورد پسوند org.irorg.ir، حدود ۱۲۱ مورد پسوند id.irid.ir و حدود ۴۴ مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.irnet.ir اشاره کرد.

جدول وضعیت بیش از ۱۷۱ هزار و ۴۳۴ دامنه اینترنتی ثبت شده در ایران

انواع دامنه‌های اینترنتی در ایران
پسوند فارسی دات ایران ۵ هزار و ۵۷۶ دامنه
پسوند co.ir دو هزار و ۴۰۸ دامنه
پسوند ac.ir یک هزار و ۳۶۳ دامنه
پسوند gov.ir 370 دامنه
پسوند sch.ir 341 دامنه
پسوند org.ir 280 دامنه
پسوند id.ir 121 دامنه
پسوند net.ir 44 دامنه

ثبت طولانی ترین دامنه اینترنتی با ۶۳ حرف

مرکز ثبت دامنه های اینترنتی اعلام کرد: طبق استاندارد حداکثر دامنه ثبت شده ۶۳ حرف است که چنین دامنه ای در IR به ثبت رسیده است . این دامنه ۶۳ حرفی را فردی به صورت فینگیلیش ثبت کرده که مضمونی شبیه به اینکه “این طولانی ترین دامنه ثبت شده تحت دامنه IR است” دارد.

هم اکنون شهر تهران نیز در ثبت دامنه های اینترنتی در میان سایر شهرها و استان های کشور رتبه اول را دارد و این اختلاف به حدی پررنگ است که شهر تهران دو برابر دیگر استانها دامنه اینترنتی ثبت کرده است.

استان تهران و استان خراسان رضوی و شهرهای شیراز، کرج، تبریز، قم، یزد، اهواز و کرمان پس از تهران در رتبه های بعدی ثبت دامنه اینترنتی در کشور قرار دارند.

در نگارش این نوشته مورد استفاده قرار گرفته:

دیدگاهی بفرستید