این گزینه برگه خانگی این وب سایت را به حالت نخست باز مي گرداند. بازگرداندن همه ابزارک ها یا دسته بندی های بسته شده.

بازگردانی

۱۷۸ هزار دامنه اینترنتی فعال در کشور به ثبت رسید

مدیر ثبت دامنه های اینترنتی کشور از ثبت بیش از ۵ هزار و ۶۶۶ دامنه با پسوند فارسی دات‌ایران خبر داد و گفت: تاکنون ۱۷۸ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده که دامنه لاتین IR بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است .
علیرضا صالح همچنین شمار دامنه های اینترنتی به ثبت رسیده با پسوند لاتین دات IR را ۱۶۷ هزار و ۴۷۴ دامنه عنوان کرد و اظهار داشت: بیشترین دامنه هایی که در کشور به ثبت می رسد طبق آمارهای موجود مربوط به دامنه لاتین ایران است و تقاضا برای دامنه فارسی هنوز چشمگیر نیست.
وی با تاکید بر اینکه شمار دامنه های اینترنتی فعال در کشور هم اکنون ۱۷۸ هزار و ۱۱ دامنه است ، تصریح کرد: در این میان ۵ هزار و ۶۶۶ دامنه اینترنتی با پسوند فارسی دات ایران فعال است. همچنین دو هزار و ۳۸۱ دامنه با پسوند CO.IRCO.IR و یکهزار و ۳۴۰ دامنه اینترنتی با پسوند AC.IRAC.IR در کشور به ثبت رسیده است.
صالح اضافه کرد: طبق آخرین آمار تاکنون ۳۷۳ دامنه اینترنتی با پسوند GOV.IRGOV.IR در کشور فعال است و از دیگر دامنه های ثبت شده و فعال در کشور می توان به ۳۴۰ مورد ثبت دامنه اینترنتی با پسوند SCH.IRSCH.IR، حدود ۲۷۵ مورد پسوند ORG.IRORG.IR ، حدود ۱۱۶ مورد پسوند ID.IRID.IR و حدود ۴۶ مورد دامنه اینترنتی با پسوند NET.IRNET.IR اشاره کرد.
بنا بر این گزارش سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) اواخر مهرماه امسال موافقت خود را نسبت به ثبت دامنه ملی “دات ایران ” اعلام کرد که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی “نقطه – ایران ” که تمامی ورژن ها و سیستمهای روز دنیا را پشتیبانی می کند حداکثر تا ۶ ماه آینده آغاز خواهد شد.
هم اکنون ثبت این دامنه ها انجام می شود اما تا کمتر از ۶ ماه آینده امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ ممکن می شود.
صالح پیش از این نیز از رتبه اول شهر تهران در ثبت دامنه های اینترنتی در میان سایر شهرها و استان های کشور خبر داده بود و گفته بود : در بحث ثبت دامنه های اینترنتی شاهد اختلاف زیاد تهران با سایر شهرها هستیم به نحوی که تقریبا شهر تهران دو برابر دیگر استانها دامنه اینترنتی ثبت کرده است.
به گفته وی استان تهران و استان خراسان رضوی و شهرهای شیراز، کرج، تبریز، قم، یزد، اهواز و کرمان پس از تهران در رتبه های بعدی ثبت دامنه اینترنتی در کشور قرار دارند.

در نگارش این نوشته مورد استفاده قرار گرفته:

دیدگاهی بفرستید